Vedení ČSSD v dubnu skončí, oznámil Chovanec. Nového předsedu by mohli volit všichni členové strany

Současné vedení ČSSD na dubnovém mimořádném sjezdu strany skončí, oznámil v sobotu na krajské konferenci na Vysočině statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec. Navrhuje, aby nového předsedu volili přímo všichni členové strany. Podle něj by strana také měla zvážit, jestli by nebylo vhodného oslovit pro kandidaturu na předsedu také nestraníky.

Větrný Jeníkov (Jihlavsko) (Aktualizováno: 18:05 28. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministr vnitra Milan Chovanec spolustraníkům z Vysočiny řekl, že strana v současné krizové situaci potřebuje v čele člověka, který bude mít silnou podporu členů i mandát. Proto chce navrhnout, aby byl volen přímo.

Řekl také, že se nebrání tomu, aby se sjezd uskutečnil dříve. Dubnový termín ale považuje za nejvhodnější také kvůli tomu, že umožní, aby se přímé volby předsedy zúčastnil co největší počet lidí, kteří by zároveň měli dostatek času objet regiony a představit tam svůj program a koncepci.

Přímá volba předsedy ČSSD?

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD uvedl, že přímou volbu předsedy celou členskou základnou podporuje. Přivítal by i nestraníka, musí však podle něj vstoupit do strany.

„Přímou volbu podporuji, protože je to jediná možnost, jak vrátit po letech do personálního rozhodování o vedení strany celou členskou základnu. Snad ji nějaké zajímavé osobnosti z řad nestraníků posílí a pomohou ji zachránit," uvedl Hašek.

Přímou volbu členskou základnou vítá i bývalý brněnský primátor Roman Onderka z ČSSD, který se nyní stal poslancem. „Vnímám to jako první moment povolební sebereflexe ČSSD," poznamenal.

S přímou volbou předsedy souhlasí za určitých podmínek také jeho stranický kolega Jiří Dienstbier. „Přímá volba předsedy ČSSD může mít smysl, pokud končící vedení ČSSD vytvoří férové podmínky pro kampaň všech kandidátů, zajistí diskuse kandidátů na úrovni minimálně krajů, případně okresů, dá stejný prostor ve volebních materiálech, které budou zaslány všem členům, a na webových stránkách ČSSD,“ uvedl na svém facebooku Dienstbier.

Ne všichni ale s návrhem souhlasí. Například předseda ČSSD v Ústeckém kraji Miroslav Andrt nepovažuje přímou volbu za současné situace za nejšťastnější řešení.

„Myslím si, že by spíše měl být dán prostor pár lidem, co budou chtít, trochu nadneseně řečeno, prapor zvednout," řekl. Bojí se, že by regiony hlasovaly jen pro své kandidáty. Nesouhlasí ani s nestraníkem v čele. Podle něj jsou ve straně stále lidé bez pošramocené pověsti, kteří jsou schopni získat důvěru napříč republikou.

Sociální demokracie ve sněmovních volbách obhajovala 20,45 procenta hlasů, získala jen 7,27 procenta. Drtivý propad na jednociferný výsledek nezastavilo ani červnové rozdělení funkcí ve straně mezi Chovance, který v čele ČSSD nahradil premiéra Bohuslava Sobotku, a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, jenž se stal volebním lídrem strany.

Piráti budou vybírat místopředsedu sněmovny

Pirátská strana bude na sobotním zasedání republikového výboru hovořit mimo jiné i o sněmovně. Předseda strany Ivan Bartoš ale upozornil, že o místopředsedovi a vyjádření podpory některému z kandidátů na předsedu sněmovny bude jednat až v neděli.

Republikový výbor podle Bartoše bude řešit především interní odborné záležitosti, „upřesňovat předpisy přijaté celostátním fórem, připravovat podklady pro celostátní fórum“.

ČTK; Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme